Kérdése van?
Keressen minket bátran!

 

Blog

Így tudsz gyorsan fogyni bringázással

2019.01.09 15:57

Közel az év vége, Szilveszter éjjelén a legtöbb emberben megfogalmazódik, hogy mit vár el a következő évétől, mit szeretne elérni, és tucat szám születnek a fogadalmak is. A legnépszerűbb fogadalom a világon, talán már ki is találtad, igen, a „jövőre lefogyok!” felkiáltások. Ki ne állt volna január elején a mérlegre, és határozta volna már el, hogy az új évben ledob pár kilót, vagy akár jelentősebb túlsúlyt. A lendület viszont gyakran alább hagy, hiszen sokszor nem is vagyunk tisztában vele, pontosan mit is és hogy is szeretnénk elérni.

Közel az év vége, Szilveszter éjjelén a legtöbb emberben megfogalmazódik, hogy mit vár el a következő évétől, mit szeretne elérni, és tucat szám születnek a fogadalmak is. A legnépszerűbb fogadalom a világon, talán már ki is találtad, igen, a „jövőre lefogyok!” felkiáltások. Ki ne állt volna január elején a mérlegre, és határozta volna már el, hogy az új évben ledob pár kilót, vagy akár jelentősebb túlsúlyt. A lendület viszont gyakran alább hagy, hiszen sokszor nem is vagyunk tisztában vele, pontosan mit is és hogy is szeretnénk elérni



  • Legyen reális a célod

Mielőtt bármilyen elhatározást tennénk, mindenképp jobb tisztázni, honnan hova szeretnék eljutni. Az egyik legfontosabb dolog, egy reális cél kitűzése, egy olyan szám, ami nem elérhetetlen, sőt, ha nagyobb súlytól szeretnénk megszabadulni, akkor akár több mérföldkövet is megtervezhetünk, így azokat elérve a siker érzése tovább tartja bennünk a lelkesedést, és motivál a következő állomás elérésére. Hisz nincs is annál kiábrándítóbb, ha minden igyekezetünk ellenére nem tudunk a kitalált szám közelébe férkőzni. 

Az ideális számot pedig könnyen kitalálhatjuk egy BMI, azaz testtömegindex kalkulátor segítségével (akár ide kattintva). Ezek a kalkulátorok egy egyszerű egyenlet segítségévelmeghatározzák, milyen kategóriába esik a testünk és milyen súlytartomány lenne az ideális számunkra. Fontos azonban figyelembe venni, hogy ezek a számok nem személyre szabottak, nem képesek figyelembe venni a testfelépítésünket, a testzsírszázalékot stb, így ha tökéletes és pontos, személyre szabott képet szeretnék kapni arról, hogy mi számunkra az ideális végcél, keressünk fel ez ügyben szakembert.

  •  Heti fogyás mértéke ne legyen nagyobb 1kg-nál

Habár nagyon kecsegtető, főleg ha sok súllyal szeretnénk leszámolni, hogy minél gyorsabban, lehetőleg már tegnapra leadjuk amit le kell, nagyon fontos szem előtt tartanunk, hogy egyrészt az a túlsúly sem napok alatt rakódott ránk, másrészt egyáltalán nem vezet célra a gyors súlyvesztés, sőt, tanulmányok kimutatták, hogy a gyors és hirtelen fogyás nem tartós, a szervezettünket nem tudjuk meggyőzni róla, hogy a sejtek nem éheznek, csupán jobban szeretnénk érezni magunkat, a testünk bizony képes ilyenkor behúzni a kéziféket, lelassítja az anyagcserét és akár még azt a kevés bevitt ételt is képes inkább raktározni, sem mint a tartalékokhoz nyúlni. Tehát végeredményben diéta alatt ha túlzásba esünk, még hízhatunk is.

 




Így ahelyett, hogy egy nap akarnánk mindent elérni, legyünk türelmesek, és az új evési szokásainkat fokozatosan alakítsuk ki. Tekintsünk rá életmódként, mind inkább diétaként, próbáljuk az egészségesebb étkezést nem átmeneti időszaknak tekinteni, hanem egy új kezdetnek, amivel nem mellékesen elérhetjük a kívánt célt is. Törekedjünk rá, hogy ne csak teljesítsük, hanem meg is tartsuk az új súlyunkat.




  • Mértékkel, okosan edz!

Annak, aki kifejezetten zsírégetést szeretne, és a fogyás a legfőbb célja, érdemes figyelnie, hogy a pulzusszáma a megfelelő tartományba essen. Aerob edzés során, ilyen a kerékpározás is, célszerű „zsírégető pulzust” fenntartani Ez a fajta edzés javítja a keringést, rendszeres és tudatos használatával javítható az állóképesség is. A zsírégető tartományéletkor függő,  maximális pulzus=220- életkor. Ennek a számnak a 65-75%-a a zsírégető tartomány. Például egy 30 éves esetében a képlet 220-30=190   190x0.65-0.75, vagyis 124-142 ütés/perc. Kezdőknél, túlsúlyosoknál érdemes az alsó tartományban edzeni.

Ahhoz, hogy folyamatosan a megfelelő tartományban legyen a pulzusszámunk, elég beszereznünk egy pulzusmérős órát, amin folyamatosan követhetjük tekerés közben, mennyit dobban a szívünk egy perc alatt. Törekedjünk rá, hogy napi 1 órát edzésre tudjunk szánni legalább heti 5 alkalommal.

 

 

  • Tekerj munkába!

Sokszor nehéz a mindennapokba még az edzést is bezsúfolni, így kézenfekvő megoldás lehet, ha eleve kerékpárral közlekedsz. Nem csak a dugóban való bosszankodást spórolod meg, de a kerékpározás segít a kreativitást és stressz szintjének javításában, így jó eséllyel még produktívabb is leszel a munkában.

Mindemellett egy angliai táplálkozási kutatóközpont nemrégiben elkészült tanulmánya szerint, azok akik kerékpárral közlekednek vezetés vagy tömegközlekedés helyett, átlagosan 7 kg-tól szabadultak meg egy év alatt.

 

  • Edz keményebben heti 2x

Amellett, hogy heti több alkalommal, figyelembe véve a pulzusszámunkat igyekszünk olyan tartományban edzeni, ahol a zsír legjobban ég, érdemes egy héten 1-2 alkalommal magas intenzitású edzéseket is beiktatni. Ezen tekerések során nem az a cél, hogy végig, a tüdőd kiköpve tekerj, hanem hogy változó intenzitással edz, ugyanis az ilyen típusú edzéssel segítenek a szervezetednek a kalóriaégetésben, hatékonyságot és állóképességet növel.




    • Aludj jól, pihenj eleget

Kutatások kimutatták, hogy azok, akik 6-8 órát is alszanak éjjelente, és kellően kipihenik magukat, sokkal sikeresebbek a fogyásban, mint azok, akik alvászavarokkal küzdenek és nem alszanak eleget. Így az alvás egy titkos hőse a fogyási folyamatnak. 

A tanulmányokból az is kiderül, hogy azok, akik nem alszanak eleget, későn fekszenek le, esetleg éjszakáznak, nagyobb eséllyel hajlamosak a kiéhezésre, és kevésbé érzik magukat elégedettnek, jóllakottnak étkezések után. És persze a megfelelő mennyiségű pihenés segít a testnek regenerálódni, pihenni az izmoknak, felkészíteni azokat a következő napi edzésre.

Tehát a feladat egyszerű, igyekezzünk minden éjjel, legalább 6 óra, nyugodt és pihenetető alvást elérni.




    • Kövesd nyomon a fejlődésed

Tegyél meg mindent, hogy fenntartsd a lelkesedésed, és a motivációd. Figyeld a fejlődésed, és ne csüggedj akkor sem, ha nem olyan ütemben halad a fogyásod, mint tervezted és mint szeretnéd. Ez mindenkivel megtörténik, általános tendencia, hogy a kezdeti nagyobb eredményeket némi lassulás, akár stagnálás is követheti, de ekkor sem szabad megtorpannunk, a testünknek is ideje van regenerálódni, nem várhatjuk el tőle, hogy azonos ütemben fejlődjön.

Érdemes a heti egyszeri reggeli mérlegelés mellett időnként centivel is mérnünk testünk fejlődését, főleg ha olyan időszakba lép a fejlődésünk, amikor a mérleg nem kielégítő adatokat mutat. Hiszen izom épülés közben szem előtt kell tartanunk, hogy annak is van súlya.

Érdemes edzési naplót is vezetned, akár online, számtalan ilyen program segít ebben, telefonos applikációk, amiket az okosóráddal is kombinálhatsz. Így nyomon követheted a fejlődésed, és a nehezebb időszakokban is motivációt nyújthat az eddig elért eredmény.

Időnként pedig ne felejtsd el jutalmazni magad, akár egy új, kisebb méretű ruhával, hiszen azok is jól mutatják, milyen utat tettél meg addig a pontig.




    • Egyél gyakran, rendszeresen, kevesebbet

Sokan állítják, hogy nincs idejük enni, a napi 4-5x étkezést kivitelezhetetlennek érzik, pedig valójában a főétkezések közötti kis étkezéseket a legegyszerűbb megoldani, gyümölcsökkel, energiaszelettel, stb, viszont ezek azok, amik nem hagyják napközben, hogy két nagyobb étkezés között a vércukorszintünk ingadozzon, és ránk törjön a farkaséhség.

Tehát a hangsúly a diétában nem feltétlen a mennyiségen, hanem a minőségen van, illetve azon, hogy az adott ételt mikor fogyasztjuk. Illetve az egyik legfontosabb a reggeli étkezés, hisz alvás után a szervezetünk, még ha nem is érezzük, éhesen ébred. Érdemes lassan felszívódó szénhidrátokat, és fehérjében gazdag reggelit választani, pl teljes kiőrlésű pékárukat tojással, csirkemellsonkával, és sok zöldséggel.

Ha odafigyelünk a napi kalóriabevitelre, márpedig érdemes ezt is részben nyomon követni, akkor azt is figyelnünk kell, hogy edzés során elégetett kalóriamennyiséget pótoljuk. Ezt gyorsan felszívódó szénhidráttal érdemes elérni.





    • Kerüld a cukrot, a finomított lisztet és a félkész-kész ételeket

Ha már az imént szó esett az étkezésről, akkor legyünk kicsit konkrétabbak. Sok diéta és étrend nagyon ijesztő lehet, főleg azok számára, akik nagyon vegyesen táplálkoztak az elhatározásuk előtt, viszont ha alapszabályokra figyelünk, akkor megúszhatjuk anélkül, hogy sokkolna minket a tény, mennyi mindenről kell lemondanunk.

Kerüljünk értelem szerűen mindent ami cukros. A fehér liszt sem a barátunk, válasszunk inkább teljes kiőrlésű pékárukat. A gyorséttermeket is inkább kerüljük el, illetve a félkész-kész ételeket is a boltok polcain. Ezek mind tele vannak felesleges kalóriákkal, és rossz értékekkel. Magas a szénhidráttartalmuk, ami ráadásul a legritkább esetben tartozik a lassú felszívódásúak közé.




    • Keresd a minőségi, egészséges alapanyagokat

A megfelelő ételek fogyasztása épp olyan fontos, mint a rosszak kerülése. Meg kell adnod mind azt a minőségi, és megfelelő tápanyagot a szervezetednek ahhoz, hogy a fogyásod és az izom építésed, fejlődésed haladjon.

Annak ellenére, hogy le kell mondanunk az előző pontban említettekről, azoknak az egészséges alternatíváját könnyedén megtalálhatjuk. Viszont most is, mint minden esetben fontos a mértékletesség. Fogyasszunk sok zöldséget, és gyümölcsöt. A rendelt, vagy készételek helyett inkább magunk főzzünk, számtalan egyszerű és gyors receptet találunk az interneten, amik segítségünkre lehetnek. Keressük a magas tápértékkel rendelkező, de alacsonyabb kalóriatartalmú ételeket, válasszunk kevésbé zsíros tejtermékeket, a cukros üdítők helyett a vízet preferáljuk. Ha nagyon hiányoljuk a gyümölcsleveket, gyümölcspréssel inkább magunk készítsük el a reggeli narancslevet. Válasszunk halakat, csirkét vagy pulykahúst, köretek gyanánt hüvelyesek, jázminrizs, párolt zöldséget ideálisak, akár rakott módon is elkészítve, egyáltalán nem kötelező a rizs-csirkemell kombinációt eröltetni, egy kis kreativitássla és színes alapanyagokkal zseniális ételeket varázsolhatunk.




    • Ne hajtsuk túl magunkat, és ne éhezzünk

Türelem. Egy fontos, és elengedhetetlen pontja egy életmódváltásnak. Ne akarjuk egyből megváltani a világot, lépésenként, fokozatosan haladjunk. Ismerkedjünk új ízekkel, fokozatosan alakítsunk ki egy egészségesebb konyhát. Edzés során ne vállaljunk többet, mint amennyit bír a szervezetünk és amennyi ideális számára, mert könnyen sérülés lehet a vége, ami még vissza is vethet minket a célunk elérése érdekében.

Mindenek előtt, akár új évkor, akár nyár közepén, akár csak egy átlagos szerdai napon határozod el magad, ne úgy gondolj erre, mint egy adott ideig tartó változásra, egy fogyókúrűra. Tekintsd ezt életmód váltásnak, próbálj meg hosszú távban gondolkodni, hiszen a sikeres fogyás egyik fontos pillére, annak megtartása, és ha az elért cél után lassan visszatérünk a régi életmódunkhoz, könnyen ott találhatjuk magunkat, ahonnan indultunk.